SMATV Sistemleri

SMATV ICON 2

 SMATV NEDİR?

 SMATV SİSTEMİ (Satellite Master Antenna TV): Türkçe karşılığı Merkezi Uydu Anten  Sistemidir. SMATV Türkiye’deki projelerde üç şekilde uygulanır.

  1) 47-862 MHz (TV/Radyo) Dağıtımı:

 Çeşitli uydulardan (TÜRKSAT, Hotbird, Eutelsat  vb…)alınan belirli sayıda TV ve Radyo kanalı  tek bir merkezde toplanarak, TV alıcılarının  alabileceği Analog ve Digital (Analog ort.1-  82,Digital ort.82-820 kanal) sinyal olarak dağıtılır. Yayının TV’ye verilmesi için herhangi bir  ara yüze (Receiver, Dekoder… vs.) İhtiyaç yoktur. Direkt olarak prizden TV tünerine kablo bağlantısı yeterlidir.

Bu özelliğinden dolayıdır ki kamusal kurumsal bölgeler başta olmak üzere büyük toplu konut (veya site), otellerde hastanelerde, iş yerlerinde TV ihtiyacına hitap etmektedir.
Özellikle daire sayısı fazla olan toplu konut (veya site), daire başına TV sistem maliyetini düşürmekle beraber  bina içinde düzenli bir kablolama ve kablo sarfiyatının düşmesini temin eder. Ayrıca Otel ve hastanelerde kontrollü bir yayın sunma imkânı verebilmektedir.

2) 47-2.400 MHz RF+IF Universal Genişband Dağıtım;

47-862 MHz(TV/Radyo) Dağıtımı  sistemine ek olarak Digitürk ve D-Smart gibi uydu yayınlarının da aynı şebeke üzerinden taşınmasını sağlayabilmektedir. Sistem bu sayede kullanıcılarına daha geniş bir yayın kombinasyonu sağlamaktadır.Bu sayede ek bir çanak anteni kurmak ve akabinde oluşacak kablo ve anten kirliliğine engel olmak mümkün olmaktadır.Lokal yayınların (DVD, Kamera…vs) sisteme entegre edilmesi mümkündür.

3) Multiswitch Sistemi:

Sistem, RF olarak 1-82 kanal (Analog) yada 1-820 kanal (Digital) ve 1-4 adet uydu yayınları ile kombine edilerek tek kablo üzerinden iletilmesi yöntem ve sistemidir..Kullanıcılar Receiver ve Decoder’lerden tüm çanaklardaki yayınları bağımsız olarak kullanabilirler. Kullanıcılar Her noktada birden fazla receiver kullanabilirler fakat sadece birinin devrede olması gerekmektedir.Çünkü farklı komut voltajları Multiswitch’in ilgili port’unda hataya sebebiyet verebilir. Receiver kullanılmayan noktalarda RF olarak verilen yayınlar direk TV’lerden izlenebilir.Genelde Villalar ve Tek noktada Receiver kullanma zorunluluğu olan eski altyapılı apartman ve konutlarda kullanılır.Birden fazla noktaya yayın verilmesi istenilen durumlarda tüm kablolar direk Multiswitch’e çekilmelidir.Buda kablo maliyetini artırmaktadır.

ORNEK HEADEND